Projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021, Azyl i migracja (PA18). Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Informacje ogólne o projekcie
Koncepcja projektu dotyczy działań w ośrodkach dla cudzoziemców i jest kontynuacją rozpoczętej w 2015 r. współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W związku z pozytywnymi doświadczeniami w zakresie wprowadzenia Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w ośrodkach prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC), również Straż Graniczna wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem podobnych rozwiązań w swoich placówkach. Projekt zatem będzie miał na celu rozszerzenie standardów ochrony dzieci na ośrodki Straży Granicznej, z uwzględnieniem ich specyfiki. Urząd z powodzeniem wykorzystuje Politykę
w codziennym funkcjonowaniu ośrodków dla cudzoziemców. Opisane w niej procedury interwencji
i reakcji na przypadki krzywdzenia dzieci wpisują się w specyfikę pracy z cudzoziemcami i przyczyniają się do właściwej pracy personelu ośrodków w zakresie prawidłowego stosowania polskich przepisów prawnych w zakresie opieki nad małoletnimi m.in. poprzez właściwe reagowanie na przypadki sprawowania niewłaściwej opieki nad małoletnimi cudzoziemcami przez ich opiekunów.
Założenia projektu
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w ośrodkach dla cudzoziemców, a także ograniczenie zjawiska przemocy względem dzieci ze strony ich rodziców, rówieśników oraz pracowników ośrodków, instytucji współpracujących i mających kontakt z małoletnimi. Grupą docelową są cudzoziemcy zamieszkujący ośrodki dla cudzoziemców prowadzone przez Urząd do Spraw Cudzoziemców i Straż Graniczną, ze szczególnym uwzględnieniem osób małoletnich, pracownicy UdSC oraz pracownicy SG. Działania zaproponowane w projekcie są zgodne z “Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców”, wdrożoną w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców na podstawie procedury wewnętrznej 30 listopada 2016 r.
Działania są także zgodne z rekomendacjami, wynikającymi z raportu “Dzieci się liczą 2017”, objętego patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Wynika z niego, że aby skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem oraz przeciwdziałać zjawisku przemocy, w dalszym ciągu należy między innymi:
- Prowadzić działania z wykorzystaniem istniejących zasobów instytucjonalnych, intensywnie włączając różne sektory w działania profilaktyczne i interwencyjne jako te, których jednostki mają bezpośredni kontakt z dziećmi i ich rodzinami,
- Podejmować działania w zakresie systemowej ochrony dzieci przed krzywdzeniem,
- Rozwijać specjalistyczną i interdyscyplinarną ofertę pomocy i wsparcia, zapewniającą długotrwałe, zintegrowane i ciągłe działania na rzecz poprawy sytuacji dzieci z doświadczeniami przemocy.
- Rozwijać współpracę interdyscyplinarną w zakresie identyfikacji i interwencji w sytuacjach przemocy wobec dzieci,
- Ciągle podnosić kompetencje (w tym również – uaktualniać wiedzę) pracowników z różnych instytucji i organizacji, w szczególności pracowników mających za zadanie opiekę i edukację dzieci i rodzin.
Realizacja działań
W ramach realizacji projektu planuje się następujące działania:
- Dostosowanie ośrodków dla cudzoziemców do potrzeb rodzin z dziećmi
- Przeprowadzenie szkolenia przygotowującego do prowadzenia warsztatów i konsultacji w ośrodkach dla cudzoziemców
- Przeprowadzenie warsztatów i konsultacji dla rodziców w ośrodkach dla cudzoziemców
- Warsztaty dla dzieci i młodzieży
- Utworzenie grupy wsparcia dla rodziców
- Konsultacje – dyżur telefoniczny w sprawie ochrony dzieci przed krzywdzeniem
- Szkolenia w ośrodkach dla cudzoziemców
- Przygotowanie i dystrybucja materiałów edukacyjnych
- Szkolenie “centralne” dla pracowników Straży Granicznej i pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców
- Dokonanie oceny procedury interwencji
Pozostałe informacje:
Czas realizacji: 1 styczeń 2021 r. – 30 czerwca 2023 r.
Całkowity budżet projektu: 1 978 243,20 PLN
Wartość współfinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego: 1 681 506,72 PLN